تور واقعیت مجازی گوگلی: تصویربرداری میدان نوری و ترکیب با VR

بدون دیدگاه

تور واقعیت مجازی و Light Field گوگل

شرکت گوگل به دنبال راهی برای ایجاد تجربه حضور هرچه طبیعی تر و واقعی تر کاربر در تور واقعیت مجازی است. درهمین راستا گوگل با آزمایش فناوری تصویربرداری میدان نوری (Light Field)، نشان داده است که چگونه دنیای واقعیت مجازی می تواند آنقدر به باور شما نزدیک شود و تجربه ای برایتان به ارمغان بیاورد که اگر جدا در آن محل حضور داشتید آن را تجربه می کردید.

 

Paul Debevec محقق ارشد Google VR می گوید:

زمانی که شما واقعا در یک مکان قرار گرفته اید، متناسب با چرخاندن سرتان، تصویر جهان پیش چشمتان به شما واکنش می دهد. در واقع شما به کمک حرکت سر خود، تصاویر متفاوتی می بینید: نور بازتاب شده از اجسام به زاویه دید شما بستگی دارد و نیز اجسام اطراف خود را از زاویه های متفاوتی با پرسپکتیوهای گوناگون می توانید ببینید.

تکنولوژی میدان نوری می تواند این حضور در VR را بهبود بخشد. این امر از طریق ثبت شات های ساکن که در عین حال احساس بسیار قوی از حضور در محل را ایجاد می کنند میسر می شود. از جزییات این مدل از تصویربرداری می توان به ایجاد بافت و نورپردازی بسیار طبیعی سوژه، و نیز تکنیک تصویر برداری motion parallax موشن پارالکس (اختلاف منظر) اشاره کرد. لازم به ذکر است در تکنیک پارالکس (یا اصطلاحا ۲٫۵ بعدی) همانند دنیای واقعی آبجکت هایی که به دوربین نزدیکتر هستند حرکت سریعتری نسبت به آبجکت هایی که از آن دور هستند دارند. درواقع یک تصویر مسطح به لایه های مختلفی تبدیل می شود که باعث عمق دار شدن حاصل کار خواهد شد.

تصویربرداری میدان نوری

معرفی تصویربرداری میدان نوری

یک دوربین عکاسی سنتی تنها یک نمایش مسطح و دو بعدی از اشعه های نور را که در یک موقعیت خاص به لنز می رسند، ثبت می کند. آنچه حسگر تصویر دوبعدی آن ثبت می کند، تجمیع روشنایی و رنگ تمام اشعه های نور رسیده به هر پیکسل مجزای تصویر است.

در مقابل، یک دوربین میدان نوری نه تنها می تواند مقادیر روشنایی و رنگ در سنسور تصویربرداری دوبعدی را ثبت کند، بلکه همچنین جهت/ زاویه همه اشعه های نور که به سنسور می رسند را نیز ضبط می کند. این اطلاعات اضافی به ما اجازه می دهد که دقیقا تشخیص دهیم هر پرتوی نور قبل از رسیدن به دوربین از چه منبعی در چه جهتی ساطع شده است؛ به این ترتیب امکان ساخت یک مدل سه بعدی از صحنه موردنظر میسر می شود.

مزایای تکنولوژی میدان نوری

ضبط یک تصویر با حجمی از میدان نوری به جای یک تصویر دوبعدی ساده، قابلیت های بسیار متنوعی را در اختیار کاربر قرار می دهد. داده های غنی میدان نوری به ما اجازه می دهد ویژگی های بنیادین تصویر را حتی بعد از عکاسی تغییر دهیم: مثلا شما می توانید بخش های فوکوس یا تار شده را تغییر دهید، پارامترهای نوری مانند عمق میدان را تنظیم کنید، پرسپکتیو تصویر را با توجه به محدودیت های لنزِ تک دوربین (یا آرایه دوربین ها) تغییر دهید، و یا حتی به کمک تنها یک شات از یک زاویه، تصویری سه بعدی و فوق العاده به دست آورید!

به میدان های نوری در تور واقعیت مجازی خوش آمدید!

قطعا سر در آوردن از محاسبات و الگوریتم های پیشرفته مورد استفاده در عکاسی و رندر تصویر تکنولوژی میدان نوری می تواند پیچیده و تخصصی باشد؛ اما گوگل نرم افزار رایگانی ارائه کرده است به نام “Welcome to Light Fields” که پتانسیل های این تکنولوژی جذاب را به سادگی در اختیار عموم علاقه مندان قرار می دهد. این اپلیکیشن برای هدست های اچ تی سی وایو HTC vive ، آکیولس ریفت Oculus Rift و هدست های مبتنی بر واقعیت ترکیبی ویندوز ارائه شده است. تنها کافی است آن را دانلود کنید و دنیای مجازی را به شکلی دیگر تجربه کنید.

تور واقعیت مجازی VR و Light Field گوگل

تور واقعیت مجازی هفت دقیقه ای، از محل های مشهوری است که گوگل از آن ها با دوربین Light Filed  خود، فیلم برداری کرده است. نمای داخلی جذاب چوب ساج و ماهگون Gamble House در Pasadena، موزاییک ها و آیینه کاری های درخشان Mosaic Tile House در Venice ، پنجره های پر نقش و نگار کلیسای  St. Stephen’s Churchدر Granada Hills از مناظری است که گوگل شما را به تماشای آنها دعوت می کند. از همه جذاب تر، موزه ی هوا فضا و دفتر سه بعدی سازی موسسه Smithsonian Institute به گوگل اجازه دسترسی به شاتل فضایی معروف ناسا به نام دیسکاوری (Discovery) را داده اند. به این ترتیب تجربه فضایی فوق العاده ای از چشم انداز یک فضانورد در حال گردش بر مدار زمین در اختیار شماست، اتفاقی که تا پیش از این برای عموم قابل دسترسی نبوده است.

تور واقعیت مجازی گوگل

پس اطمینان حاصل کنید که سر خود را کاملا حرکت می دهید و هیچ زاویه ای از مناظر این تور واقعیت مجازی را از دست نمی دهید. اشعه های مختلف نور که به حجم فضا ساطع می شوند، به لطف میدان نوری دوربین GoPro Odyssey Jump camera از تمام زوایای ممکن دریافت و ثبت می شوند. این مجموعه دوربینی پیشرفته شامل ۱۶ دوربین است که بر روی کمانی به صورت عمودی نصب شده و حول محور پلتفرم خود حرکت دورانی انجام می دهد.

به گفته ی Debevec، “واقعیت مجازی یک تکنولوژی جذاب و امیدبخش برای سفر به اطراف دنیا و مشاهده ی مکان هایی است که تا به حال ندیده ایم. در کنار آن فناوری Light Field -علی رغم این که هنوز در مراحل آزمایشی به سر می برد- نشان داده است چه توانایی بالایی در ارتقای کیفیت واقعیت مجازی دارد.”

تور واقعیت مجازی هفت دقیقه ای هیجان انگیز گوگل هم اکنون در Steam VR قابل دسترسی است.

همین حالا “Welcome to Light Fields” را به رایگان دانلود کنید و بر روی هدست VR خود شاهد مکان های شگفت انگیز اطراف دنیا بوده و حتی فضانوردی را تجربه کنید، حتما ارزشش را دارد! این تکنولوژی فوق العاده بی نظیر و کاربردش در ساخت تور واقعیت مجازی، قدمی بزرگ به آینده Virtual Reality است که می تواند همه را به وجد بیاورد.

 

منبع: vrscout.com


ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *